2025. március 21-én az Újpesti Önkormányzattól a Káposztási Családok Egyesülete révén kapott támogatás, valamint a Könyves Kálmán Gimnázium Alapítvány hozzájárulása segítségével került megrendezésre az N.J. Pro Homine Alapítvány által harminckét esztendővel ezelőtt életre hívott, és azóta évente megtartott Nádas József szavalóverseny.

Nádas József 1929-ben szerzett magyar-történelem szakos középiskolai tanári oklevelet a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen, ahol 1932-ig tudományos kutató ösztöndíjjal oklevéltani kutatásokat végzett. 1932-től 1939-ig Székesfehérváron az Ybl Miklós Reáliskola tanára volt.

1933-ban megházasodott, felesége Bodrossi Nóra magyar–német szakos tanár. Ötvenkét évet éltek együtt küzdelmekben bővelkedő, boldog házasságban. Hét gyermekük született.

1939-ben Nádas Józsefet a komáromi tankerületi főigazgatóság gimnáziumi szakelőadójává nevezték ki. Tanárként, tanfelügyelőként, oktatás szervezőként széles látókör, sokoldalú tudás, hatalmas munkabírás jellemezték. A főigazgató, Csaplovics József, így írt róla: „Nádas József kiválóan képzett, kitűnően minősített, gyakorlatban és elméletben egyaránt elsőrangú szakember, tevékeny szellem, önképzésre hajló, filozófiai műveltségű tanár, a magyar tanári rend kiváló tagja. Egyéniségével és szellemi súlyával tekintélyt szerez hivatalomnak.”

1945. szeptembertől 1948. novemberig a Vallás- és Közoktatási Minisztérium gimnáziumi főosztályán volt személyügyi előadó. 1948-ban mint régi, a kommunista hatalomátvétel után megbízhatatlannak számító közigazgatási szakembert elbocsátották a minisztériumból. Egy évet tanított a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumban. Innen azonban a következő évben, politikai indokkal, fegyelmivel elbocsátották.

1949 és 1954 között alkalmi munkákból, később a Házszerelőipari Vállalat és a Chinoin gyógyszergyársegéd-, majd szakmunkásaként tartotta el családját. 1953-ban rehabilitálták. 1954-ben az újpesti Zója szakérettségis kollégiumban kapott tanári állást. 1955-ben kinevezték a Könyves Kálmán Gimnázium tanárává. Nyugdíjazásáig tizenkét éven át megbecsült és szeretett tanárként újra nagy örömmel tanított. 1967-ben érettségizett utolsó osztálya 1993-ban létrehozta az N. J. Pro Homine, Nádas József Az Emberért alapítványt.

Tanítványai visszaemlékezéseiből kirajzolódik kivételes egyénisége: „Szeretett osztályfőnököm, Nádas József tanár úr, felhívta figyelmünket az irodalom szépségeire, megvilágította a történelmi összefüggéseket, helytállásra, szociális érzékenységre, hazafiságra, öntudatra nevelt, bölcs szeretettel terelgetett minket az érettségi és az ÉLET felé”  (Kemenes János).   „Az én életemben sorsforduló volt a vele való találkozás… Hazafiasságra, egymás iránti tiszteletre és szeretetre nevelt.” (Margittai László)  „Módszerének titka a szelíd türelem és a tanítványok értelmére, érzelmeire és lelkiismeretére való hatás az irodalom és a történelem legnagyobbjainak megmutatása által.” (Vizváry Vilmos)

Tanártársa, Sárossyné Brydl Edit írta róla: „Csendben, nem rivaldafényben dolgozott, de amit ő tett élete folyamán, nemzeti kincsként lehetne számon tartani. Azóta sem találkoztam hasonló tudású, ilyen nemes gondolkodású EMBERREL.”

1967-es nyugdíjazása után, 1985-ben bekövetkezett haláláig, Nádas József Rákospalotán a helytörténeti-honismereti kör vezetőjeként kutatta a kerület történetét, irányította tárgyi emlékeinek gyűjtését, küzdött a Kossuth utcai múzeum és az Árpád-kori alapokra épült templom megmaradásáért. Munkájáért 1983-ban Podmaniczky díjat kapott.

Élete végén egy interjúban, melyet Dr. Sipos Lajos a Budapesti Nevelő számára készített vele, így emlékezett vissza a pályakezdés éveire: „Az ember akkor minden erővel arra törekedett, hogy meggyökeresedjék a pályán. Minden erejét összeszedte, hogy szakmai szinten a lehető legjobbat adja.”

Az idén március 21-én az emlékére rendezett szavalóverseny a 20. század három nagy alkotója, József Attila, Márai Sándor és Nagy László munkássága előtt tisztelgett. A verseny szervezője és háziasszonya Dr. Baracsi Katalin internetjogász volt. A zsűri elnöke Trokán Péter színművész, tagjai Kemenes János (Nádas József Baráti Társaság), Kocsyné Nádas Anikó (Nádas József lánya) és Smohayné Simon Gyöngyös (Káposztási Családok Egyesülete).

A kerület hat iskolájából tizenöt versenyző indult két kategóriában.

A 7-11. évfolyam díjazottjai:

I. Hujber Khell Noel (Bródy Imre gimn.); II. Melkhun Maja (Homoktövis ált. isk.);
III. Tóth Bálint (Bródy Imre gimn.)

A 11-12. évf. díjazottjai:

I. Kovács Petra (Bródy Imre gimn.); II. Lugosi Márk (Csokonai Vitéz Mihály ált. isk. és gimn.);

III. Benedek Léna (Könyves Kálmán gimn.)

A zsűri különdíját kapták:

Füredi-Szabó Zsófia  (Babits Mihály gimn.) és Sütő Sára (Bródy Imre gimn).